PoradnikUwodzenia.pl
Poradnik Uwodzenia – Randki

Wygląd jest mylący

Wygląd jest mylący Image

Wygląd jest mylący

Jedną z największych zalet portali randkowych jest to, że odbywające się na nich randki internetowe w znacznie mniejszym stopniu akcentują fizyczność drugiej osoby, czyli jej wygląd. Nie chodzi bynajmniej o ideologiczne twierdzenia, które zakładają, że liczy się wnętrze, a nie prezencja osoby.

Sęk w tym, że wygląd człowieka powoduje powstawanie bardzo wielu różnych założeń o charakterze odruchu bezwarunkowego, które powstaną nawet wtedy, kiedy jesteśmy świadomi wszystkich mechanizmów za tym stojących.

Efekt aureoli

Jednym z mechanizmów, które powodują nasze zaburzenia sensownego rozumowania jest tak zwany efekt aureoli. Podobnie jak znana od czasów antycznego mistycyzmu aureola, która była przymiotem dobra i mądrości, tak piękno fizyczne jest traktowane przez człowieka nie tylko jako objaw zdrowia i szczęścia, ale również mądrości, dobroci, a nawet szczodrości.

Ładni ludzie są bardziej skorzy do dzielenia się tym, co mają lub do pomocy innym ludziom w ogóle? Jeśli się nad tym zastanowimy, nigdy nie powiemy, że osoba jest bardziej prawdomówna tylko dlatego, że jest ładna.

Jeśli jednak zaczniemy ludziom znanym nam tylko ze zdjęcia przypisywać różne cechy i ich nasilenie, okaże się że podświadomie ocenialiśmy znacznie lepiej osoby ładne. Mechanizm ten działa zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, a jego działanie nie zwalnia nas z obowiązku świadomego korygowania jego wpływów.

Fotogeniczność

Na portalu randkowym musimy pamiętać także o tym, że zdjęcie można zrobić na bardzo wiele sposobów. Wystarczy spędzić kilka chwil w wyszukiwarce, by znaleźć rozwiązania na schowanie w nieretuszowanym zdjęciu bardzo wielu różnych cech wyglądu, na przykład drugiego podbródka czy uszu zawstydzających Jerzego Urbana. A mowa jest tutaj tylko o innych sposobach robienia zdjęć, nie o ich retuszowaniu za pomocą prostych filtrów czy zaawansowanych technik komputerowych, które są w stanie zdziałać prawdziwe cuda.

Retusze komputerowe na portalach randkowych są raczej rzadko spotykane, ale panie bardzo lubią zdjęcia z filtrem, a panowie mają tendencję na przykład do wstawiania zdjęć z wycieczki pod namiotami czy z wypadu kajakowego ze znajomymi. Na takiej wycieczce byli pierwszy i ostatni raz w życiu, nie podobało im się to w ogóle, ale jest to dobre zdjęcie do zaprezentowania się światu, więc właśnie ono trafia do roli zdjęcia profilowego na portalu randkowym.

Author | admin Comments | 0 Date | 31 stycznia, 2020

leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *