PoradnikUwodzenia.pl
Poradnik Uwodzenia – Randki

Najważniejsze objawy zakochania

Najważniejsze objawy zakochania Image

Najważniejsze objawy zakochania

Każda randka online niesie za sobą jakieś ryzyko. Można się bowiem w jej trakcie zakochać. I to wcale nie jest mało prawdopodobne, ponieważ portale randkowe skutecznie wiążą ludzi w trwałe i udane związki.

Na samym początku nikt oczywiście nie spodziewa się, że przyjemna rozmowa skończy się miłością. Nie ma też żadnej czerwonej lampki, która by się zapalała i oświadczała, że to już właśnie miłość. Podobno kiedy człowiek się zakochuje, wie że jest to miłość.

W praktyce jednak najczęściej jesteśmy zupełnie skołowani i nie mamy pojęcia, czy to już zauroczenie i miłość, czy po prostu rozmowa była przyjemna i ktoś nas zainteresował. Z pomocą przychodzą tutaj naukowcy, którzy przebadali umysły zakochujących się osób i wyciągnęli uogólnione wnioski. Brzmi dość skomplikowanie, ale każdy na pewno rozpozna u siebie najważniejsze objawy.

Idealizowanie partnera

Pierwszym krokiem do zauroczenia, przedmurzem miłości, jest idealizowanie partnera lub partnerki. Jest to święte przekonanie, że poznana przez nas osoba jest kimś absolutnie wyjątkowym, pozbawionym jakichkolwiek wad i zwyczajnie trafił się nam chodzący ideał.

Takie przeświadczenie jest oczywiście niespecjalnie zgodne z rzeczywistością, ponieważ nie ma osób idealnych. Efekt ten pojawia się w wyniku wyrzutu dużych ilości dopaminy, czyli neuroprzekaźnika, który odpowiada w naszej głowie za pozytywne myśli.

Fiksacja

Dopamina to nie jedyny neuroprzekaźnik, który w czasie zakochania się szaleje. Drugim przekaźnikiem jest serotonina. Ta z kolei znacznie obniża swoje poziomy, przez co trudno jest się nam skoncentrować na codziennych sprawunkach.

Efektem tego jest totalne zafiksowanie się na osobie, do której czujemy to coś. W skrajnych przypadkach zakochana osoba spędza nawet 85% swojego czasu na rozmyślaniu o miłości.

Rozwój zaborczości

Nie wszystkie objawy miłości są tak kolorowe. Kiedy pojawia się silne uczucie, miłość przybiera także swoją bardziej biblijną niż romantyczną formę, czyli staje się zaborcza. Pojawia się lęk przed rozstaniem i stratą, zaczyna się niepewność i strach przed porzuceniem.

Osoba zakochana chce być blisko partnera nie tylko dlatego, że jest to przyjemne, ale także dlatego, że pozwala aktywnie odganiać inne osoby. Badacze dowiedli, że potrzeba miłości jest jak najbardziej fizyczna, a na rezonansie magnetycznym mózgu jest bardzo podobna do uzależnienia od narkotyków.

Author | admin Comments | 3 Date | 31 sierpnia, 2020

comments

filip

fajnie jest się zakochać, ale ten stan trwa zdecydowanie zbyt krótko, gdy już nasze „oczęta” się otworzą, czar pryska 🙁

3 września, 2020 | 11:04 am
Odpowiedz

anka

fiksacja – lepiej bym tego nie nazwała 😆

23 września, 2020 | 7:03 pm
Odpowiedz

zakochana

idealizowanie partnera, skąd ja to znam 😉

5 października, 2020 | 1:42 pm
Odpowiedz

leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *